british american tobacco ukraine - Незаконна торгівля в УкраїніНезаконна торгівля тютюновими виробами – проблема світового масштабу, яка різною мірою зачіпає окремі країни.

Незаконне переміщення тютюнових виробів через митний кордон держав (контрабанда), ухилення від сплати податків при виробництві чи реалізації сигарет, контрафактне виробництво  – різновиди нелегальної торгівлі.

В Україні проблема незаконної торгівлі в тютюновій галузі почала загострюватись у другій половині 2011 року. Окрім зростання рівня контрабанди до 4% в грудні 2011 р. (з 3% в грудні 2010р.), на ринку почали з'являтися контрафактні сигарети.

Зростаючий об’єм тіньового тютюнового ринку України непокоїть як легальних виробників, так і уряд, оскільки дохідна частина бюджету країни на 10% складається з податкових відрахувань легальних виробників тютюнової продукції, у тому числі і «Бритіш Американ Тобакко Україна».

Протягом 2012 та 2013 років обидві складові нелегальної торгівлі – контрабанда та контрафакт – зростали швидкими темпами: на 27% у 2012 році та на 57% у 2013 році. Це відбувалося на тлі подальшого зростання цін на тютюнову продукцію: в середньому на 9% у 2012 році та на 13% у 2013 році. Апогеєм зростання нелегальної торгівлі став ІІ квартал 2013 року, коли майже 10% всіх сигарет в Україні були або нелегально ввезеними, або підробленими.

 

Динаміка незаконної торгівлі в Україні, 2010-2014 рр. Дані TNS

Основними країнами-постачальниками контрабанди є Білорусь – 42% (марки «NZ», «Фест», «Магнат»), Росія – 33% (марки «Донской Табак», «Армада», «Наша Марка») та Молдова – 9% (марки «Temp», «Астра», «Doyna»). Середня вартість сигарет з цих країн складає від 5.70 до 8.40 гривень, в той час як середня вартість легальних сигарет на ринку України - 11.90 гривень.

Основними каналами збуту контрабанди залишаються вуличні торговці 37% та відкриті ринки 31%.

Міжнародні тютюнові компанії продовжують активно протидіяти незаконній торгівлі в Україні. Індустрією проводяться відповідні дослідження та аналіз чинників, які впливають на динаміку зростання частки незаконної тютюнової продукції на українському ринку. За результатами досліджень, правоохоронним органам надаються пропозиції щодо заходів, спрямованих на зменшення частки контрафактної та контрабандної продукції. Виробники легальної продукції також надають всебічну підтримку правоохоронцям, зокрема досліджують вилучену тютюнову продукцію на предмет її автентичності.

Завдяки активній діяльності правоохоронх органів протягом 2014 року припинили свою діяльність шість незаконних виробництв та вилучено з обігу значну кількість контрафактної та контрабандної продукції. Також в другій половині 2014 року було припинено функціонування потужного каналу постачання контрабандної продукції до України та країн Західної Європи.

Можна зробити висновок, що з початку 2014 року правоохоронні органи посилили заходи щодо боротьби з незаконним обігом підакцизних товарів в цілому та тютюнової продукції зокрема. Водночас, проблема залишається актуальною, оскільки в Україні продовжують функціонувати підпільні виробництва, канали контрабанди та збуту незаконної продукції.


Cторінку оновлено: 17/03/2016 11:31:30 GMT