Боротьба з незаконною торгівлею

Нелегальна торгівля – проблема світового масштабу

«Чорний» ринок тютюну – проблема з багатьма складовими, серед яких злочинні угрупування, які контролюють виробництво контрафактних сигарет, контрабанда та ухилення від сплати податків у великих розмірах. За умов м’яких кримінальних покарань, неефективного прикордонного контролю, недостатньої кількості арештів, а також через велику різницю між ставками акцизного податку у сусідніх країнах, проблема незаконної торгівлі буде загострюватись.

Глобальна проблема

За деякими оцінками, щороку у світі реалізується понад 480 млрд нелегальних сигарет. Ця цифра складається з контрабанди, контрафакту або сигарет, з яких не сплачено податок.

Підпільний характер нелегальної торгівлі ускладнює оцінку її масштабу, але в BAT розробили дослідницьку методологію, яка допоможе компаніям на локальних ринках і урядам краще зрозуміти обсяги проблеми. Ця методика спирається на маркетингові дослідження, аналіз споживчого попиту і експертизу пачок, отриманих від споживачів, і спрямована на оцінку різниці між партіями легальних сигарет і фактичним обсягом споживання.

Сигарети – один з найбільш розповсюджених товарів нелегального ринку. Це зумовлено високими прибутками, відносно нескладним процесом виробництва та мобільністю обладнання, а також низьким рівнем виявлення незаконного виробництва і відносно м’якими санкціями до порушників.

BAT інвестує більше 40 мільйонів фунтів щороку у заходи з боротьби з «чорним» ринком тютюнових виробів.

Збитки від нелегальної торгівлі

Нелегальна торгівля завдає великих збитків бюджетам багатьох держав. Збитки від несплати податків на тютюнові вироби у світі сягають близько 40 млрд фунтів стерлінгів. Ми вважаємо незаконну торгівлю основною загрозою для нашого бізнесу.

Проте, уряди деяких країн навіть не усвідомлюють, наскільки серйозною є проблема незаконної торгівлі і не визнають її залежності від ставок акцизного податку.

Представники легальної роздрібної торгівлі (часто це малий або сімейний бізнес), також зазнають збитків, оскільки контрабандисти і злочинці зменшують частку їх продажів. Водночас, правила, які застосовуються до роздрібних торгівців, з метою попередження продажу тютюнових виробів дітям, зводяться нанівець нелегальною торгівлею, що провадиться приховано від правоохоронних органів.

Контрафактні сигарети

Часто майже неможливо відрізнити підробки від оригінальних виробів. Ще однією проблемою є «сигарети-двійники» (коли злочинці імітують оригінальний дизайн з деякими змінами). Наприклад, марка «State Express 555», що належить Групі BAT, може бути повністю скопійована виробниками контрафакту, але цифри змінені на 999. Споживачі можуть подумати, що це просто нова версія.

Контрафактні вироби мають не тільки низьку якість і поганий смак, а й можуть виявитись небезпечнішими для здоров’я, ніж оригінальна продукція. Вони не відповідають жорстким регуляторним нормам, яких дотримуються виробники легальної продукції щодо рівнів смоли, нікотину і окису вуглецю і, крім того, можуть містити заборонені інгредієнти.

Переважна більшість контрафактної продукції у світі надходить від незаконних виробників з Китаю, Парагваю і Близького Сходу і країн Східної Європи.

Правоохоронні органи здійснюють рейди з виявлення нелегальних виробництв, але більшість таких виробництв є невеликими за розмірами, мобільними і знаходяться у віддалених районах, через що їх важко відстежити. Кустарні виробництва, на яких сигарети, як правило, упаковуються вручну, часто є підпільними і можуть зникнути протягом декількох годин.

Злочинні прибутки

Незаконна торгівля – це робота не тільки дрібних ділків. Останнім часом організована злочинність набирає обертів. Прибутки можуть бути високими, адже лише з одного транспортного контейнера контрабандних сигарет, ділки можуть заробити більше 1 млн. доларів США.

Інтерпол (міжнародна організація кримінальної поліції) заявляє, що злочинці, які торгують наркотиками, зброєю і людьми, причетні також до незаконної торгівлі сигаретами і алкоголем. Міністерство юстиції США заявляє, що деякі ділки, що займаються незаконною торгівлею тютюновими виробами, пов’язані з терористичними організаціями.

Чи можна зарадити?

Ми повністю підтримуємо прагнення регуляторних органів, урядів і міжнародних організацій, таких як Світова митна організація, Світова організація торгівлі, Світова організація охорони здоров’я і Європейський Союз викорінити всі форми нелегальної торгівлі тютюновими виробами. Ми хочемо, щоб ця проблема була вирішена на всіх ринках.

Життєво необхідно, щоб уряди запровадили ефективні системи оподаткування і економічні політики, які не сприятимуть розвитку незаконної торгівлі. Необхідно також посилити прикордонний контроль і вдосконалити законодавство з протидії нелегальній торгівлі.

Як побороти «чорний» ринок?

Незаконна торгівля – реальна загроза для бізнесу Групи BAT. Протидія незаконній торгівлі зменшує цю загрозу, а також сприяє боротьбі з організованою злочинністю та запобігає потраплянню неякісних тютюнових продуктів на ринок.

Світ незаконної торгівлі тютюном Наш світ – відповідальний, відкритий і прозорий
Harm reduction Не робить внесок у зменшення шкоди від вживання тютюнових виробів Ми інвестуємо сотні мільйонів фунтів у розробку продуктів з потенціалом зменшення ризику, пов’язаного з курінням звичайних сигарет.
Youth smoking Агресивний маркетинг і продаж тютюнових виробів неповнолітнім. Відповідальний маркетинг, спрямований лише на повнолітніх курців, та попередження куріння серед неповнолітніх
Product quality Низька якість продукції без регулювання стандартів якості.  Продукція є потенційно небезпечнішою у порівнянні з легально виробленою. Продукти суворо регулюються. Ми дотримуємося суворих стандартів якості та безпеки продуктів.
Tax Ухилення від сплати податків у великих розмірах. Ми щорічно сплачуємо більше 30 млрд фунтів акцизного та інших податків до бюджетів різних країн.
Exploitation Низькі стандарти праці, фінансового забезпечення та відсутність права голосу у фермерів та робітників у всьому ланцюгу постачання. Гідне ставлення до фермерів, постачальників та співробітників. Ми надаємо підтримку майже 90 000 фермерам у всьому світі.

Наш внутрішній контроль

Бритіш Американ Тобакко вимагає від своїх компаній співпрацювати тільки з законними торговельними мережами. З допомогою процедури контролю «Знай свого клієнта», компанії Групи контролюють обсяги реалізованої продукції для того, щоби співвідносити фактичні обсяги продажів із попитом на легальну продукцію. Наші компанії припиняють співпрацю з клієнтами, які, свідомо або через необережність, залучаються до нелегальної торгівлі.

Підхід Бритіш Американ Тобакко до протидії незаконній торгівлі складається з:

  • встановлення внутрішніх стандартів і забезпечення прозорого та безпечного функціонування ланцюжку постачання;
  • вивчення проблеми незаконної торгівлі і аналізу відповідної інформації;
  • співпраці з державними органами влади щодо ефективного правозастосування;
  • співпраці з авторитетними міжнародними організаціями, такими як Світова митна організація, задля роз’яснення масштабу та наслідків проблеми;
  • інформування регуляторних органів про негативний вплив незаконної торгівлі;
  • підвищення обізнаності про проблему серед наших співробітників, ділових партнерів і громадськості.

Безпека ланцюжку постачання

Співпрацюючи з іншими міжнародними тютюновими компаніями, ми розробили загально-галузеву систему безпеки, яка покращує управління ланцюжком постачання, забезпечуючи контроль справжності та відстежуваності нашої продукції.

Технологія цифрового кодування допомагає урядам упевнитися, що всі податки та мита з нашої продукції сплачені. Складні ідентифікатори на пачках дозволяють споживачам та державним органам перевірити справжність продукту.

Ми виступили засновниками Асоціації цифрового кодування та відстеження (Digital Coding and Tracking Association, DCTA), з якою ми працюємо над розповсюдженням ідеї цифрового підтвердження сплати податку, що ґрунтується на погодженому загально-галузевому підході.

Технологія Track and trace (T&T) дозволяє нам відслідковувати рух нашої продукції в ланцюжку постачання. У разі, якщо продукт виявлять на «чорному» ринку, система допоможе визначити його попередній пункт призначення.

Успішне впровадження технології T&T означає, що ми можемо виконувати Угоду про співробітництво (EUCA) щодо боротьби з незаконною торгівлею, яку Група підписала з Європейським Союзом у липні 2010 року.

Станом на кінець 2016 року ми успішно виконали наше зобов’язання в Угоді, впровадивши згадану технологію на 18 ринках та 11 фабриках.

Ми співпрацюємо з правоохоронними органами по всьому світу для аналізу та обміну інформацією, здійснення нагляду над знищенням вилучених виробів і обладнання, а також дослідження підробок у наших лабораторіях.

Міжнародна співпраця

Ми працюємо над тим, щоби бізнес взаємодіяв з урядами та іншими організаціями, щоби зробити наші спільні зусилля ефективнішими. Це включає в себе роботу спільно з правоохоронними органами та в тісній співпраці з міжнародними організаціями, такими як Світова митна організація, Європол і Цільова група ОЕСР із протидії незаконній торгівлі.

У рамках нашої угоди про співпрацю з Європейською комісією та державами-членами ми виділимо € 134 млн ($ 200 млн) протягом 20 років, які можуть бути використані для фінансування таких галузей, як підготовка співробітників прикордонних служб у нових системах безпеки.

Широка громадськість часто не знає про масштабні наслідки незаконної торгівлі сигаретами, тому ми також працюємо над підвищенням обізнаності та з тим, щоби нагадати людям, що незаконний тютюн не є «злочином без жертв», наприклад, через наш короткий фільм « Ось та людина ».

max
large
medium
small
mobile